Skriv til vores politikere

Bemærk: Vi opdaterer løbende skrivet, så det passer bedst til den nuværende situation.

Mennesker er flygtet fra krig, forfølgelse og fattigdom. De lever lige nu under umenneskelige forhold ved EU’s grænser. Brug din stemme til at skrive til vores politikere og fortæl dem din holdning til den nuværende situation for mennesker på flugt. Din stemme er vigtig!  

Hvis du har brug for inspiration, kan du bruge nedenstående mails, som vi har skrevet.
Husk din stemme gør en forskel!

Udkast til mail til politiker:

Kære politiker (indsæt eventuelt navn på denne)

Julen har været den blodigste uge for vores medmennesker på flugt. Der er i julen druknet det højeste antal mennesker i flere år på det Ægæiske hav mellem Grækenland og Tyrkiet. Mindst 31 mennesker er omkommet og mindst 45 mennesker er savnet.

Jeg kan ikke være vidne til, at mennesker ved EU’s grænser drukner uden at Danmark handler. Du som politiker har en stemme og en mulighed for at handle for disse mennesker. Brug den mulighed. Brug din stemme. Tal for disse mennesker.

Vores regering påstår, at vi ved at gøre det sværere for vores medmennesker at flygte vil forhindre dem i samme. Det passer ikke. Mennesker på flugt stopper ikke med at flygte, fordi vi gør det sværere for dem. Hegn og mure, vold og krænkelse af menneskers rettigheder fører til intet andet end tab af menneskeliv og et tab af vores værdier. Ingen flygter for sjov.

Du kære politiker bør kæmpe for dette:
– Danmarks skal tilslutte sig den internationale kvoteflygtningeordning og tage imod 5000 kvoteflygtninge.
– Danmark skal sørge for, at mennesker der flygter kan søge asyl ved danske ambassader, som man tidligere kunne. På denne måde undgår mennesker at skulle ud på en farefuld flugt.
– Du som politiker skal sige fra overfor pushbacks, hvor mennesker skubbes ulovligt tilbage på havet og i værste tilfælde drukner. Alle har ret til at søge asyl, det er ulovligt at nægte mennesker dette.

Brug din stemme, kære politiker. Det er derfor, du er blevet stemt i Folketinget.
Jeg tror på, vi sammen kan ændre verden til det bedre!

Venlig hilsen


Mailadresser:

socialdemokratiet

Statsminister Mette Frederiksen: 
stm@stm.dk

Udenrigsminister Jeppe Kofod:
udenrigsministeren@um.dk

Social- og Indenrigsminister Astrid Krag:
min@sim.dk

Udviklingsminister Flemming Møller Mortensen:
udviklingsministeren@um.dk

Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil:
minister@uvm.dk

Udlændinge- og Integrationsminister: Mattias Tesfaye:
uim@uim.dk

Integrationsordfører Rasmus Stoklund:
rasmus.stoklund@ft.dk

Udviklingsordfører Daniel Toft Jakobsen:
daniel.toft.jakobsen@ft.dk

EU-ordfører Jens Joel: 
jens.joel@ft.dk

Liberal alliance

Henrik Dahl Børne-, Integrations- og Udlændingeordfører:
henrik.dahl@ft.dk

Ole Birk Olesen, EU Ordfører:
ole.birk@ft.dk

konservativ folkeparti

Brigitte Klintskov Jerkel, Børneordfører:
brigitte.jerkel@ft.dk

Katarina Ammitzbøll, EU-ordfører:
katarina.ammitzboll@ft.dk

Marcus Knuth, Integrationsordfører:
marcus.knuth@ft.dk

Naser Khader Menneskerettigheds- og Udenrigsordfører:
naser.khader@ft.dk

Søren Pape Poulsen, Formand:
soren.pape.poulsen@ft.dk

venstre

Ellen Trane Nørby, Børneordfører:
ellen.trane.norby@ft.dk

Jan E. Jørgensen, EU-Ordfører:
jan.e@ft.dk

Mads Fuglede. Integrations- og Udlændingeordfører:
mads.fuglede@ft.dk

Jakob Ellemann-Jensen, Formand:
jakob.ellemann-jensen@ft.dk

Greece, Lesbos, 2020.