Skip to content

Skriv til vores politikere

Foto af Nanna Vedel-Hertz

Bemærk: Vi opdaterer løbende skrivet, så det passer bedst til den nuværende situation.

Brug din stemme til at skrive til vores politikere og fortæl dem din holdning til den nuværende situation. Din stemme er vigtig!  

Hvis du har brug for inspiration, kan du bruge nedenstående mail, som vi har skrevet.
Husk din stemme gør en forskel!

Udkast til mail til politiker/Medier:

stm@stm.dk

Kære Mette Frederiksen

Hvor mange flere mennesker skal dræbes i Gaza, før du åbner munden og fordømmer Israels massakre mod palæstinensere?

Israel angriber Rafah – et af de tættest befolkede områder i verden.

1,4 millioner mennesker herunder tusinder af børn sønderbombes i Rafah!

Og du, danske statsminister, støtter dette med danske våben!!!

Din befolkning er IKKE med dig.

Stop våbeneksport til Israel.

Lav sanktioner mod Israel.

Fordøm folkedrabet i Gaza nu!

Med venlig hilsen


Mailadresser:

Ministre

Statsminister, Mette Frederiksen (S): 
stm@stm.dk

Udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen (M):
Udenrigsministeren@um.dk

Indenrigs- og sundhedsminister, Sophie Løhde (V):
sum@sum.dk

Minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen (S):
ugkministeren@um.dk

Børne- og undervisningsminister, Mattias Tesfaye (S):
minister@uvm.dk

Social- og boligminister, Pernille Rosenkrantz-Theil (S):
sbmin@sm.dk

Udlændinge- og integrationsminister, Kaare Dybvad Bek (S):
uim@uim.dk

socialdemokratiet

Børneordfører, Astrid Krag:
astrid.krag@ft.dk

Integrations- og udlændingeordfører:

Udenrigsordfører, Jesper Petersen:
jesper.petersen@ft.dk

EU-ordfører, Henrik Møller:
henrik.moller@ft.dk

venstre

Børneordfører, Anni Matthiesen:
anni.matthiesen@ft.dk

Integrations- og udlændingeordfører, Mads Fuglede:
mads.fuglede@ft.dk

Udenrigsordfører, Michael Aastrup Jensen:
michael.aastrup@ft.dk

EU-ordfører, Kim Valentin:
Kim.Valentin@ft.dk

Formand, Troels Lund Poulsen:
fmn@fmn.dk

Moderaterne

Børneordfører, Rasmus Lund-Nielsen:
rasmus.lund-nielsen@ft.dk

Integrations- og udlændingeordfører, Mohammad Rona:
Mohammad.rona@ft.dk

Udenrigsordfører, Jeppe Søe:
jeppe.soe@ft.dk

EU-ordfører, Karin Liltorp:
karin.liltorp@ft.dk

Alternativet

Børneordfører, Integrations- og udlændingeordfører
& EU-ordfører: Helene Liliendahl Brydensholt:
helene.brydensholt@ft.dk

Udenrigsordfører, Sascha Faxe:
sascha.faxe@ft.dk

Formand, Franciska Rosenkilde:
franciska.rosenkilde@ft.dk

danmarks demokraterne

Børneordfører, Karina Adsbøl:
karina.adsbol@ft.dk

Integrations- og udlændingeordfører, Peter Skaarup:

Udenrigsordfører, Charlotte Munch:
charlotte.munch@ft.dk

EU-ordfører, Jens Henrik Thulesen Dahl:
jens.henrik.thulesen.dahl@ft.dk

Formand, Inger Støjberg:
inger.stojberg@ft.dk

dansk folkeparti

Børneordfører, Mette Thiesen:
mette.thiesen@ft.dk

Integrations- og udlændingeordfører, Pia Kjærsgaard:
Pia.Kjaersgaard.Sekretaer@ft.dk

EU-ordfører, Alex Ahrendtsen:
alex.ahrendtsen@ft.dk

Formand, Morten Messerschmidt:
morten.messerschmidt@ft.dk

det konservative folkeparti

Børneordfører & Integrations- og udlændingeordfører, Brigitte Klintskov Jerkel:
brigitte.jerkel@ft.dk

Udenrigsordfører, Helle Bonnesen:
helle.bonnesen@ft.dk

EU-ordfører, Niels Flemming Hansen:
niels.hansen@ft.dk

Formand, Søren Pape Poulsen:
soren.pape.poulsen@ft.dk

enhedslisten

Børneordfører, Anne Hegelund:
anne.hegelund@ft.dk

Integrations- og udlændingeordfører, Rosa Lund:
rosa.lund@ft.dk

Udenrigsordfører, Trine Pertou Mach:
trine.mach@ft.dk

EU-ordfører, Søren Søndergaard:
soren.sondergaard@ft.dk

Politisk ordfører, Pelle Dragsted:
pelle.dragsted@ft.dk

Liberal alliance

Børneordfører, Helena Artmann Andresen:
helena.andresen@ft.dk

Integrations- og udlændingeordfører, Steffen Larsen:
steffen.larsen@ft.dk

Udenrigsordfører, Henrik Dahl:
henrik.dahl@ft.dk

EU-ordfører, Alexander Ryle:
alexander.ryle@ft.dk

Formand, Alex Vanopslagh:
alex.vanopslagh@ft.dk

Nye borgerlige

Børneordfører, Udlændingeordfører & Udenrigsordfører, Kim Edberg Andersen:
kim.edberg.andersen@ft.dk

EU-ordfører, Peter Seier Christensen:
peter.christensen@ft.dk

Formand, Pernille Vermund:
pernille.vermund@ft.dk

radikale venstre

Børneordfører, Lotte Rod:
lotte.rod@ft.dk

Integrations- og udlændingeordfører, Zenia Stampe:
zenia.stampe@ft.dk

Udenrigsordfører & EU-ordfører, Christian Friis Bach:
christian.bach@ft.dk

Formand, Martin Lindegaard:
martin.lidegaard@ft.dk

socialistisk folkeparti

Børneordfører, Jacob Mark:
jacob.mark@ft.dk

Integrationsordfører, Anne Valentina Berthelsen:
anne.berthelsen@ft.dk

Udlændingeordfører, Carl Valentin:
carl.valentin@ft.dk

Udenrigsordfører, Karsten Hønge:
karsten.honge@ft.dk

EU-ordfører, Marianne Bigum:
marianne.bigum@ft.dk

Formand, Pia Olsen Dyhr:
sfsekr@ft.dk

Medier/Journalister

Berlingske
Ansvarshavende chefredaktør
Tom Jensen
E-mail: tj@berlingske.dk

Politiken 
International redaktionschef
Martin Aagaard
E-mail: martin.aagaard@pol.dk


Jyllandsposten
Ansvarshavende chefredaktør
Marchen Neel Gjertsen
E-mail: kommunikation@jp.dk

Ekstrabladet
Ansvarshavende chefredaktør
Knud Brix
E-mail: knud.brix@eb.dk

Weekendavisen
Udlandsredaktør
Anna Libak
E-mail: annl@weekendavisen.dk 

BT
Udlandsredaktør
Ida Ebbensgaard
E-mail: idae@berlingske.dk

Greece, Lesbos, 2020.